SP80U-0522T
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SP80U-0522T PDF
Type Description
Series:SP80U-T (80W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A, 3A, 1.5A
Power (Watts):80W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:-
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 3.94" W x 1.58" H (190.0mm x 100.0mm x 40.1mm)