411616B02500
Manufacturer
Comair Rotron
VIGOR # :
Description
HEATSINK EXTRUDED 25X41.6X38.1MM
Catalog
Thermal - Heat Sinks
DataSheet
411616B02500 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Board Level, Vertical
Package Cooled:TO-218, TO-220, TO-247
Attachment Method:Bolt On and PC Pin
Shape:Rectangular, Fins
Length:1.500" (38.10mm)
Width:1.638" (41.60mm)
Diameter:-
Fin Height:0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:8.0W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:1.50°C/W @ 700 LFM