NBB1.5-8GM50-E2
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
VIGOR # :
Description
INDUCTIVE SEN 1.5MM PNP
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
NBB1.5-8GM50-E2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Obsolete
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.059" (1.5mm)
Output Type:PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency:-
Shielding:Unshielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C