CR4220S-0.5
Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
DataSheet
CR4220S-0.5 PDF
Type Description
Series:CR4200
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
For Measuring:AC
Sensor Type:Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:500mA
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:50Hz ~ 400Hz
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:24V
Response Time:250ms
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:0°C ~ 60°C