MMC33162MT
Manufacturer
MEMSIC
VIGOR # :
Description
MAGNETIC SENSOR 3-AXIS
Catalog
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
DataSheet
MMC33162MT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Technology:Magnetoresistive
Axis:X, Y, Z
Output Type:I²C
Sensing Range:±1.6mT
Voltage - Supply:1.62V ~ 3.6V
Current - Supply (Max):160µA
Current - Output (Max):-
Resolution:14 b
Bandwidth:100Hz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C