TOP156G20/200G
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
156MIL ICT PROBE
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP156G20/200G PDF
Type Description
Series:TOP156
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Flat Head, 0.079" (2.00mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.348" (8.85mm)
Length - Overall:1.330" (33.78mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):5 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C