TOP039S052/100G-L36.62
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
39MIL ICT PYRAMID 3 SIDE TIP
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP039S052/100G-L36.62 PDF
Type Description
Series:TOP039
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Pyramid Head, 0.020" (0.52mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.175" (4.45mm)
Length - Overall:1.310" (33.27mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):3 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C