TOP187D40/400G
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
187MIL ICT PROBE
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP187D40/400G PDF
Type Description
Series:TOP187
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Needle Head, 0.157" (4.00mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.348" (8.85mm)
Length - Overall:1.423" (36.15mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):5 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C