MT10-2415W
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MT10-2415W PDF
Type Description
Series:MT10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 500mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 75°C
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)