ZT028LDCTR
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
AUDIO PIEZO IND 20-28V PNL MNT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
ZT028LDCTR PDF
Type Description
Series:ZT
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:20 ~ 28V
Frequency:3.7kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone, Visual Indicator
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 20V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:NEMA 3R, 4X, 12
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Terminal Block
Size / Dimension:1.210" Dia (30.74mm)
Height - Seated (Max):2.234" (56.75mm)