
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMTB |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Driver Circuitry: | Transducer, Externally Driven |
| Input Type: | Peak-Peak Signal |
| Voltage - Rated: | 3 V |
| Voltage Range: | 1 ~ 25V |
| Frequency: | 4kHz |
| Technology: | Piezo |
| Operating Mode: | - |
| Duration: | - |
| Sound Pressure Level (SPL): | 75dB @ 3V, 10cm |
| Current - Supply: | 3mA |
| Port Location: | Side |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Approval Agency: | - |
| Ratings: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder Pads |
| Size / Dimension: | 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.130" (3.30mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SMTB-1240-S-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
AUDIO PIEZO IND 48-120V PNL MNT
IEC 9-12VDC 90DB FAILURE ROHS ST
PANEL MOUNT GREEN UNIVERSAL INDI
TRANSDUCER PIEZO 3V 12X12MM SMD
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ LVPECL
CONN RCPT 2POS 0.079 TIN PCB
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP