SCE048XD3DB3S
Description
ALARM W/VOLUME CNTRL; 48VDC; 3KH
DataSheet
SCE048XD3DB3S PDF
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:28 ~ 48V
Frequency:2.9kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone, Pulse, Slow
Duration:1 PPS
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 28V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension:1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max):1.399" (35.54mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SCE028XA3DP2B
SCE028XA3DP2B
AUDIO PIEZO IND 16-28V PNL MNT
SCE048XA3SS1B
SCE048XA3SS1B
AUDIO PIEZO IND 28-48V PNL MNT
SC628FKR
SC628FKR
AUDIO PIEZO IND 6-28V PNL MNT
SiT5156AE-FD-28N0-19.200000F
SiT5156AE-FD-28N0-19.200000F
XTAL OSC TCXO 19.2000MHZ LVCMOS
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY
SCE048XD3DB3S
SCE048XD3DB3S