SCE028XD3DB3B
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
ALARM W/VOLUME CNTRL; 24VDC; 3KH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SCE028XD3DB3B PDF
Type Description
Series:SCE
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:16 ~ 28V
Frequency:2.9kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone, Pulse, Slow
Duration:1 PPS
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 16V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Terminal Block, Wire Leads
Size / Dimension:1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max):1.511" (38.39mm)