CMC-4015-25L100
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
MIC COND ANALOG OMNI -25DB 4MM D
Catalog
Microphones
DataSheet
CMC-4015-25L100 PDF
Type Description
Series:CMC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 20.0 kHz
Sensitivity:-25dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:62dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:3 V
Voltage Range:3 V ~ 10.0 V
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height (Max):0.067" (1.70mm)