TOW-1538L-LW100-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
MIRCOPHONE -38 DB 2 VDC .5 MA 2.
Catalog
Microphones
DataSheet
TOW-1538L-LW100-R PDF
Type Description
Series:TOM
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:-
Sensitivity:-38dB ±3dB
S/N Ratio:58dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:2 V
Voltage Range:2 V ~ 10.0 V
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height (Max):0.067" (1.70mm)