CMC-97452-L100
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
MIC COND ANLG UNI -37DB 9.7MM D
Catalog
Microphones
DataSheet
CMC-97452-L100 PDF
Type Description
Series:CMC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Unidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 12.0 kHz
Sensitivity:-37dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:69dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:1.5 V
Voltage Range:1.5 V ~ 9.0 V
Current - Supply:400 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.382" Dia (9.70mm)
Height (Max):0.185" (4.70mm)