AOM-6738L-LW100-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
MICROPHONE COND ANALOG OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
AOM-6738L-LW100-R PDF
Type Description
Series:AOM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:50 Hz ~ 16.0 kHz
Sensitivity:-38dB ±3dB
S/N Ratio:60dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:1.5 V
Voltage Range:1.5 V ~ 10.0 V
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.382" Dia (9.70mm)
Height (Max):0.264" (6.70mm)