AS01606MS-SP16-WP-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
SPEAKER .94W 6 OHM 91 DB 850 HZ
Catalog
Speakers
DataSheet
AS01606MS-SP16-WP-R PDF
Type Description
Series:AS
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:Receiver
Frequency Range:500 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:850Hz
Impedance:Sensitivity
Efficiency - dBA:940 mW
Efficiency - Testing:1.2 W
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Rectangular
Power - Max:Polyimide (PI)
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material - Cone:-
Material - Magnet:Solder Pads
Ingress Protection:0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Ratings:0.118" (3.00mm)