CDMG16008-03
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 82DB
Catalog
Speakers
DataSheet
CDMG16008-03 PDF
Type Description
Series:CDMG
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:600 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:600Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:300 mW
Efficiency - Testing:500 mW
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Round
Power - Max:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:-
Material - Cone:-
Material - Magnet:Solder Pads
Ingress Protection:0.630" Dia (16.00mm)
Ratings:0.100" (2.55mm)