ASE02008MR-LW150-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 79DB
Catalog
Speakers
DataSheet
ASE02008MR-LW150-R PDF
Type Description
Series:ASE
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose, Enclosure Included
Frequency Range:800 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:1400Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:500 mW
Efficiency - Testing:700 mW
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Square
Power - Max:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Port Location:Rare Earth
Shape:-
Material - Cone:-
Material - Magnet:Wire Leads
Ingress Protection:0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
Ratings:0.197" (5.00mm)