CDM-10008
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 86DB
Catalog
Speakers
DataSheet
CDM-10008 PDF
Type Description
Series:CDM
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:960 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:1200Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:300 mW
Efficiency - Testing:500 mW
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Round
Power - Max:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:-
Material - Cone:-
Material - Magnet:Solder Pads
Ingress Protection:0.394" Dia (10.00mm)
Ratings:0.114" (2.90mm)