CDS-40288-L100
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 6W TOP PORT 84DB
Catalog
Speakers
DataSheet
CDS-40288-L100 PDF
Type Description
Series:CDS
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:520 Hz ~ 10.0 kHz
Frequency - Self Resonant:650Hz
Impedance:6 W
Efficiency - dBA:8 W
Efficiency - Testing:Top
Efficiency - Type:Rectangular
Power - Rated:Paper/Cloth
Power - Max:Nd-Fe-B
Port Location:-
Shape:-
Material - Cone:Wire Leads
Material - Magnet:1.575" L x 1.122" W (40.00mm x 28.50mm)
Ingress Protection:0.689" (17.50mm)