CES-2704-088L050
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 27MM ROUND ENCLOSED
Catalog
Speakers
DataSheet
CES-2704-088L050 PDF
Type Description
Series:CES
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose, Enclosure Included
Frequency Range:50 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:850Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:800 mW
Efficiency - Testing:1 W
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Round
Power - Max:Plastic
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:-
Material - Cone:-
Material - Magnet:Wire Leads
Ingress Protection:1.063" Dia (27.00mm)
Ratings:0.193" (4.90mm)