CR14250SE
Manufacturer
FDK America
VIGOR # :
Description
BATTERY LITHIUM 3V CR14250
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
CR14250SE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:CR14250
Voltage - Rated:3 V
Capacity:850mAh
Size / Dimension:0.57" Dia x 0.98" H (14.5mm x 25.0mm)