CR2450X-HE
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
DataSheet
CR2450X-HE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:3 V
Capacity:600mAh
Size / Dimension:0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)
Termination Style:PC Pin (Horizontal Mount)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CR2016 MFR FH
CR2016 MFR FH
COIN CELL BATTERY 3V 2-PIN HORZ