ER14505J-S AA
Manufacturer
Jauch Quartz
VIGOR # :
Description
BATT LITH 3.6V AA
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
ER14505J-S AA PDF
Type Description
Series:Li-SOCl2
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:AA
Voltage - Rated:3.6 V
Capacity:2.6Ah
Size / Dimension:0.57" Dia x 1.99" H (14.5mm x 50.5mm)