BR-2450A/FBN
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
BR-2450A/FBN PDF
Type Description
Series:BR2450
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Poly-Carbon Monoflouride
Battery Cell Size:Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:3 V
Capacity:550mAh
Size / Dimension:0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)