ER17505J-S A
Manufacturer
Jauch Quartz
VIGOR # :
Description
BATT LITH 3.6V A
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
ER17505J-S A PDF
Type Description
Series:Li-SOCl2
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:A
Voltage - Rated:3.6 V
Capacity:3.6Ah
Size / Dimension:0.69" Dia x 2.01" H (17.5mm x 51.0mm)