PCLFP20-12.8M6
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATT LIFEPO4 12.8V 20AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PCLFP20-12.8M6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12.8 V
Capacity:20Ah
Size / Dimension:7.13" L x 3.03" W x 6.57" H (181.0mm x 77.0mm x 167.0mm)