SLB12400L1511CV
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
2.4V, -30 TO 60C, 150MAH CAPACIT
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
SLB12400L1511CV PDF
Type Description
Series:SLB
Package:Tray
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:2.4 V
Capacity:150mAh
Size / Dimension:0.49" Dia x 1.57" H (12.5mm x 40.0mm)
Termination Style:PC Pin (Vertical Mount)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
328
BATTERY LITHIUM 3.7V 2.5AH
HHR-250SCHT
HHR-250SCHT
BATTERY NIMH 1.2V 2.5AH SC
HR-3UWX
HR-3UWX
BATTERY NIMH 1.2V 2.4AH AA
SLB12400L1511CV
SLB12400L1511CV
SiT3372AC-2E2-28NZ204.800000Y
SiT3372AC-2E2-28NZ204.800000Y
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ LVDS
SIT1602BC-22-33E-77.760000D
SIT1602BC-22-33E-77.760000D
MEMS OSC XO 77.7600MHZ H/LV-CMOS
SiT3372AI-4E2-33NU204.800000T
SiT3372AI-4E2-33NU204.800000T
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ HCSL