PC18-12NB
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 18AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PC18-12NB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:18Ah
Size / Dimension:7.13" L x 3.03" W x 6.30" H (181.0mm x 77.0mm x 160.0mm)