NP18-12FR
Manufacturer
EnerSys
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 17.2AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
NP18-12FR PDF
Type Description
Series:Genesis® NP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:17.2Ah
Size / Dimension:7.13" L x 2.99" W x 6.57" H (181.0mm x 76.0mm x 167.0mm)