PB-120P-54P
Description
BATT CHRGR OPEN FRAME 55.2V 2.2A
DataSheet
PB-120P-54P PDF
Part Status:Active
Type:Open Frame
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:54V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:55.2V
Charge Current - Max:2.2A
Charge Time:-
Voltage - Input:88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Power - Max:121.44W
Size / Dimension:5.67" L x 3.54" W x 1.30" H (144.0mm x 90.0mm x 33.0mm)