HEP-600C-48
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 10.5A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
HEP-600C-48 PDF
Type Description
Series:HEP-600C
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:57.6V
Charge Current - Max:10.5A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC
Power - Max:600W
Size / Dimension:11.02" L x 5.67" W x 1.91" H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)