BA500120500003BK
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR WALL MOUNT 12V 500MA
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
BA500120500003BK PDF
Type Description
Series:BA500
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Wall Mount
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V
Charge Current - Max:500mA
Charge Time:-
Voltage - Input:100 ~ 250VAC
Power - Max:7.35W
Size / Dimension:3.74" L x 2.09" W x 1.26" H (95.00mm x 53.00mm x 32.00mm)
Mounting Type:Wall Mount
Termination Style:2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female