PC-7050-24/750
Manufacturer
Patco Electronics
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 20-28V 750MA
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PC-7050-24/750 PDF
Type Description
Series:InteliTenderâ„¢ 750
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:20V ~ 28V
Charge Current - Max:750mA
Charge Time:6 Hrs
Voltage - Input:95 ~ 264VAC
Power - Max:25W
Size / Dimension:5.00" L x 3.50" W x 2.50" H (127.00mm x 88.90mm x 63.50mm)