PC-150D-24
Manufacturer
Patco Electronics
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 20-28V 1A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PC-150D-24 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:-
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:20V ~ 28V
Charge Current - Max:1A
Charge Time:6 Hrs
Voltage - Input:11 ~ 15V
Power - Max:30W
Size / Dimension:5.00" L x 3.50" W x 2.50" H (127.00mm x 88.90mm x 63.50mm)