UT1240-7Z
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 27.25V 14.5A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
UT1240-7Z PDF
Type Description
Series:Melcher T
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:27.25V
Charge Current - Max:14.5A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 255VAC
Power - Max:500W
Size / Dimension:6.63" L x 5.57" W x 4.40" H (168.50mm x 141.50mm x 111.00mm)