L148A26-4-18-3WA3
Manufacturer
Dantona Industries, Inc.
VIGOR # :
Description
ICR18650 14.8V 2600MAH W/CONN
Catalog
Battery Packs
DataSheet
L148A26-4-18-3WA3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:18650
Number of Cells:4
Voltage - Rated:14.8 V
Capacity:2.6Ah
Structure:Front to Back, 2 Rows x 2 Cells
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:5.30" L x 0.70" W x 1.40" H (134.6mm x 17.8mm x 35.6mm)