1455NC1202
Description
BOX ALUM NATURAL 4.72"LX4.06"W
DataSheet
1455NC1202 PDF
Type Description
Series:1455NC
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:4.724" L x 4.055" W (120.00mm x 103.00mm)
Height:2.087" (53.00mm)
Area (L x W):19.2in² (124cm²)
Design:End Panel(s)
Material:Metal, Aluminum with Plastic Bezels
Color:Natural
Thickness:0.090" (2.29mm)
Features:Card Guides
Ratings:-
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1455T2202BK
1455T2202BK
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 6.5"W
UL PCM 150/125 G
UL PCM 150/125 G
5X5X7ENCLOSURE W/ K/O BASE
EN4SD202012WGY
EN4SD202012WGY
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W
CA-2200
CA-2200
CABLE ASSY RIGHT ANGLE 2.5MM 6'
1455NC1202
1455NC1202
BOX ALUM NATURAL 4.72"LX4.06"W