AHE12X10X4
Manufacturer
nVent Hoffman
VIGOR # :
Description
BOX STEEL GRAY 12.01"L X 10"W
Catalog
Boxes
DataSheet
AHE12X10X4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:12.008" L x 10.000" W (305.00mm x 254.00mm)
Height:4.016" (102.00mm)
Area (L x W):120in² (774cm²)
Design:Hinged Door, Lid
Material:Metal, Steel
Color:Gray
Thickness:-
Features:Wall Mount
Ratings:IP30, NEMA 1, UL-50, 50E
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
H8084H-6P
H8084H-6P
8X8X4 PREMIUM GREY COVER, EZ HIN
A41,AL
A41,AL
BOX ABS ALMOND 7.12"L X 5"W
1418Q8
1418Q8
BOX STEEL GRAY 48"L X 24"W
BL-HB332Y
BL-HB332Y
3020 PLCC2 BLUE
AHE12X10X4
AHE12X10X4
BOX STEEL GRAY 12.01"L X 10"W
R5040
R5040
1000A TRUE RMS AC/DC CLAMP METER