1590EFBK
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 4.72"W
Catalog
Boxes
DataSheet
1590EFBK PDF
Type Description
Series:1590F
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:7.402" L x 4.724" W (188.01mm x 119.99mm)
Height:3.355" (85.22mm)
Area (L x W):35.0in² (226cm²)
Design:Cover Included
Material:Metal, Aluminum
Color:Black
Thickness:0.080" (2.03mm)