1447SN4SSL12
Description
BOX S STEEL NAT 60"L X 37.38"W
DataSheet
1447SN4SSL12 PDF
Type Description
Series:1447SN4
Container Type:Box
Size / Dimension:60.000" L x 37.380" W (1524.00mm x 949.45mm)
Height:12.000" (304.80mm)
Area (L x W):2243in² (1.447 m²)
Design:Hinged Door, Lid
Material:Metal, Stainless Steel
Color:Natural
Thickness:14 Gauge
Features:Interior Panels
Ratings:IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
193C,GY
193C,GY
BOX PLSTC GRAY/CLR 9.5"LX6.34"W