1550WBBK
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ALUM BLACK 4.51"L X 2.52"W
Catalog
Boxes
DataSheet
1550WBBK PDF
Type Description
Series:1550W
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:4.508" L x 2.520" W (114.50mm x 64.00mm)
Height:1.185" (30.10mm)
Area (L x W):11.5in² (74cm²)
Design:Cover Included
Material:Metal, Aluminum
Color:Black
Thickness:0.059" (1.50mm)
Features:Watertight
Ratings:IP66
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EJ664SS
EJ664SS
BOX S STEEL NATURAL 6"L X 6"W
VM776
VM776
POLYCARB W/OPAQUE COVER 7X7
TR-6102
TR-6102
CABINET ALUM 13.25"L X 11.06"W
1550WBBK
1550WBBK
BOX ALUM BLACK 4.51"L X 2.52"W
C2254PW
C2254PW
TOUCH SCREEN 22" CAPACITIVE