R250-080-160
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ALUM SILVER 6.3"L X 4.65"W
Catalog
Boxes
DataSheet
R250-080-160 PDF
Type Description
Series:R250
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:6.299" L x 4.646" W (160.00mm x 118.00mm)
Height:1.457" (37.00mm)
Area (L x W):29.3in² (189cm²)
Design:End Panel(s)
Material:Metal, Aluminum
Color:Silver
Thickness:0.091" (2.30mm)
Features:Card Guides
Ratings:IP65
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1554QGY
1554QGY
ENCL RAL7035 GRY ABS WATERTIGHT
PI-1901
PI-1901
BOX ABS GRAY 3.54"L X 1.97"W
BOX STEEL GRAY 3.54"L X 5.91"W
SS12L RQG
SS12L RQG
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SUB SMA