1591GFBK
Description
BOX ABS BLACK 4.74"L X 3.68"W
DataSheet
1591GFBK PDF
Type Description
Series:1591F
Package:-
Part Status:Obsolete
Container Type:Box
Size / Dimension:4.744" L x 3.681" W (120.50mm x 93.50mm)
Height:1.335" (33.91mm)
Area (L x W):17.5in² (113cm²)
Design:Cover Included
Material:Plastic, ABS
Color:Black
Thickness:0.079" (2.01mm)
Features:Card Guides, Flame Retardant, Mounting Flange
Ratings:IP54
Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AL BOX EX ATEX X 200X100X81
CABINET SS ALMOND 57.5"L X 18"W
BOX FIBERGLASS BLK 2.21" X 7.48"