CAT6 PUR-015FT
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CAT6 RJ45, PUR, FLEX RATED-15FT
Catalog
Modular Cables
DataSheet
CAT6 PUR-015FT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Round Cable
Connector Type:Plug to Plug
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Number of Positions/Contacts:8p8c (RJ45, Ethernet)
Length:15.00' (4.57m)
Shielding:Shielded
Color:Purple
Features:Flex Rated
Style:Cat6, Industrial Environments
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UTPSP75MY
UTPSP75MY
COPPER PATCH CORD, CAT 6, OFF WH
RJFSFTP6A0600
RJFSFTP6A0600
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 19.69'
STP6X23MGRF2
STP6X23MGRF2
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 75.46'
CD2425E4UR
CD2425E4UR
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
656NH/2
656NH/2
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 250V
CAT6 PUR-015FT
CAT6 PUR-015FT
USB 2.0 A MALE TO USB 2.0 B MALE