CAT5 TPE-080FT
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CAT5 RJ45, TPE, FLEX RATED-80FT
Catalog
Modular Cables
DataSheet
CAT5 TPE-080FT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Round Cable
Connector Type:Plug to Plug
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Number of Positions/Contacts:8p8c (RJ45, Ethernet)
Length:80.00' (24.38m)
Shielding:Shielded
Color:Purple
Features:Flex Rated
Style:Cat5, Industrial Environments
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AMJE0808-1000-GYB-24
AMJE0808-1000-GYB-24
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 32.81'
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 16.4'
N261-S03-BK
N261-S03-BK
CABLE MOD 8P8C PLUG TO PLUG 3'
C235S
C235S
SSR RELAY SPST-NO 80MA 0-80V
CAT5 TPE-080FT
CAT5 TPE-080FT
W682310RG TR
W682310RG TR
IC VOICEBAND CODEC 3V 2CH 20SSOP
DMC2652-4
DMC2652-4
2.60 - 5.30 GHZ CIRCULATOR