8KC5-0742-0250
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CABLE ASSY PCIEX16 M-M 250MM 1=1
Catalog
Pluggable Cables
DataSheet
8KC5-0742-0250 PDF
Type Description
Series:8KXX
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Connectors:PCIe x16
Number of Positions:164
Connector Type:Card Edge to Card Edge
Gender:Male to Male
Fastening Type:-
Features:Extender
Cable Type:Flat, Twin Axial
Usage:Internal
Length:0.820' (250.00mm, 9.843")
Color:Silver
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DDQ TO DDQ 1.0 +/- .05 28 AWG