1581C6NA250
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
CORD 18AWG NEMA6-15P - IEC320 6'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
1581C6NA250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 6-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:-
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:-
Approved Countries:-
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CRD 12AWG NEMA5-15P - 5-15R 100'
NPCB11
NPCB11
CORD 15AWG IEC320C20 - 320C19 2'
ARGENTINA W/ANGLED C13, 8.2 FT.
SiT3373AI-2B2-28NC622.000000Y
SiT3373AI-2B2-28NC622.000000Y
XTAL OSC VCXO 622.0000MHZ LVDS